Konieczność uregulowania spraw majątkowych lub przyjęcia spadku pojawić się może w życiu człowieka przynajmniej raz. Warto być na tę sytuację przygotowanym by wiedzieć, gdzie załatwić niezbędne formalności.

Dwie możliwe ścieżki

Po otrzymaniu informacji o możliwości przyjęcia odziedziczonego po kimś spadku można wystąpić na dwie drogi:

  • sądową,
  • notarialną.

Czym się różnią i z jakiego rodzaju działaniami ze strony spadkobiercy się wiążą? O tym poniżej.

Postępowanie sądowe

Aby można było wybrać się do sądu, należy wcześniej przygotować i wypełnić stosowny wniosek. Niezbędne staje się dołączenie do niego wielu istotnych dokumentów. Mowa o akcie zgonu spadkodawcy, skróconych aktach urodzenia jego wszystkich dzieci oraz skróconych aktów małżeństwa, jeśli córki nieżyjącej osoby są już mężatkami.
Kolejno należy uiścić opłatę sądową w wysokości 50 zł, by można było złożyć wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Następnie wystarczy czekać – w terminie 30 dni powinna odbyć się rozprawa sądowa, podczas której sąd uzna przydział spadkowy wszystkim zainteresowanym osobom (spadkobiercom). Na mocy wyroku sądowego będzie można zgodnie z literą obowiązującego w Polsce prawa, stać się właścicielem dóbr przekazanych w spadku.

Wizyta u notariusza

Innym sposobem na ustanowienie prawnej mocy otrzymanego spadku jest wizyta u notariusza. I właśnie do niego powinniśmy się udać w celu uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia. Aby to było możliwe, powinniśmy przedstawić notariuszowi wszystkie dokumenty, o które nas poprosi.

Wizyta u notariusza z pewnością pozwoli na szybsze uzyskanie interesującego nas dokumentu, jednak wiąże się nawet z dwukrotnie wyższą opłatą, niż w przypadku uruchomienia postępowania sądowego. Warto więc zastanowić się nad tym, czy zależy nam na czasie, czy wolimy oszczędzić pieniądze.

Słowem podsumowania

Posiadając już pewien zasób wiedzy na temat postępowania i możliwości działania po otrzymaniu spadku, wart również zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli istnieje więcej niż jeden spadkobierca danego testamentu, udział w spadku będzie adekwatny do ilości osób uwzględnionych przy jego podziale. W praktyce oznacza więc, że otrzymać możemy 1/3, 1/4, albo i mniejszą część spadku w udziale.

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Zajrzyj na: notariuszrataje.pl