Przekazywanie znacznych sum pieniędzy lub wartościowych przedmiotów wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatków, ponieważ idzie za nim wzbogacenie się. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy darowizna jest przekazywana pomiędzy członkami rodziny? Warto dowiedzieć się jeszcze przed przekazaniem darowizny.

Czym jest darowizna?

To nieodpłatne przekazanie części swojego majątku innej osobie. Otrzymanie takiego „prezentu” rodzi obowiązek podatkowych – od 3 do aż 20% od kwoty ponad próg kwoty wolnej od podatku. Co jednak dzieje się, gdy darowizna jest przekazywana w rodzinie?

Czy rodzina jest wolna od podatku?

Odbiorcy darowizny dzielą się na trzy grupy w zależności od stopnia pokrewieństwa z osobą przekazującą darowiznę. W trzeciej grupie znajdują się osoby niespokrewnione. W drugiej zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, a także małżonkowie innych zstępnych. Kwota wolna od podatku w tej grupie wynosi 7276 zł. Pierwsza grupa obejmuje małżonka, synów, córki, wnuki, prawnuki, matkę, ojca, dziadków, pasierbów, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, a kwota to 9637 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że grupa pierwsza zawiera także grupę „zero” – małżonka, synów, córki, wnuki, prawnuki, matkę, ojca, dziadków, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Ci krewni nie muszą odprowadzać podatku.

Najlepiej udać się do fachowca

Poruszanie się w świecie finansów wymaga ostrożności. Warto na przykład zauważyć, że grupa zerowa nie zawiera zięcia ani synowej. Ponadto, jeśli darowizna dla krewnego z grupy „zero” przekracza próg podatkowy grupy pierwszej, należy ją zgłosić w celu uzyskania zwolnienia z podatku. Jak więc nie wpaść w prawną pułapkę? Poznań to duże miasto, w którym z łatwością można skorzystać z pomocy notariusza – ta z kolei często okazuje się nieoceniona. Osoba dobrze zorientowana w prawie podatkowym pomoże przebrnąć przez formalności i podpowie, w jaki sposób najlepiej przekazać darowiznę, by sporej części jej wartości nie pochłonął podatek.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.